Yorkshire Terrier Bakımı

Yorkshire Terrier Bakımı

yorkshire terrier bakımı

Yorkshire Terrier Bakımı, Yorkshire terrier ırkı uzun tüylü olmasından dolayı tüy bakımına hassasiyet göstermemiz gerekir, aksi takdirde hem köpeğimizin sağlığı açısından hem görünümü açısından hoş olmayacaktır. Yorkshire terrier kürkünün her gün düzenli olarak taranması ve bakımı yapılması gerekmektedir. Yorkshire terrier ırkı ipeksi bir tüy yapısına sahiptir.
Yorkshire Terrier Bakımı Yorkshire Terrier Bakımı
   
Yorkshire Terrier Bakımı Yorkshire Terrier Bakımı
   
Yorkshire Terrier Bakımı  Yorkshire Terrier Bakımı
   
Yorkshire Terrier Bakımı  Yorkshire Terrier Bakımı
   
Yorkshire Terrier Bakımı Yorkshire Terrier Bakımı
Boyutu küçük, kişiliği büyük bir köpek cinsi olan Yorkshire Terrier ya da kısaca “yorkie” cesur ve sevgi dolu bir arkadaştır. Amerika’nın en çok beslenen oyuncak köpek cinsi olan Yorkshire Terrier ülkemizde de çok popüler tabi ki. İnsanlarına adanmışlığı, zarif ve estetik görünümü, apartman hayatına kusursuz uyum sağlaması ile bu küçük köpeklerin bu kadar çok sevilmesi gayet normal. En küçük köpek cinsleri arasında yer alan Yorkie adeta bir insanın en yakın dostu olmak için yaratılmış bir köpek

İngiltere’deki Endüstri Devrimi sırasında İskoç işçiler, kömür madenlerinde, tekstil fabrikalarında ve fabrikalarda çalışmak üzere Yorkshire’a geldiler ve yanlarında Clydesdale Terrier ya da Paisley Terrier olarak bilinen bir köpek getirdiler. Bu köpekler bugün bildiğimiz Yorkshire Terrier’den çok daha büyüktü ve değirmenlerde fareleri yakalamak için kullanıldıkları düşünülüyordu. Yorkshire Terrier bu işçilerin yanlarında getirdiği köpeklerden geliştirildi. Irkın gelişiminde Skye Terrier, Paisley Terrier ve Maltese Terrier gibi Terrier köpek ailesine mensup ırkların kullanıldığı düşünülüyor. İsmini de ortaya çıktığı Yorkshire’den alan Yorkie anlaşılacağı üzere İngiltere kökenli bir köpek ırkı olarak kabul ediliyor.

Yorkshire Terrierin en küçük köpek cinsleri arasında yer aldığını söylemiştik, hatta kendisi Chihhuahua’nın ardından en küçük ikinci köpek cinsi ve bu minik köpeklerin ortalama ağırlıkları yalnızca 3,5 kilo. Yorkshire Terrier köpeklerin yükseklikleriyse ortalama 18 santim.

Yorkshire Terrier cinsinin en önemli fiziksel özelliklerinden biri uzun ve ipek gibi yumuşacık tüyleridir. Uzun ve ipeksi tüyleri gövde ve kuyrukta çelik mavisi, vücudun diğer bölgelerindeyse ten rengidir. Bu renk dağılımı tüm Yorkshire Terrier köpekler için aynıdır yani bu ırkta farklı renkler görülmez.

Bu köpeklerle ilgili en sık dile getirilen iddialardan biri hipoalerjenik oldukları yani alerji yapmadıkları oysaki American Kennel Club’a (AKC) göre% 100 hipoalerjenik köpek ırkı yok. Aslında sadece AKC’ye göre değil gerçekte de herhangi bir köpek cinsinin alerji yapmayacağını iddia etmek mümkün değil.  Köpek alerjisine neden olan esas etken tükürüktür, ancak bunun yanı sıra tüy, kepek, hatta köpek kokusu bile bazı insanlarda alerjiye yol açabilir. Yorkshire Terrier diğer birçok köpek cinsine göre daha az tüy döker ve bu da olası alerjenleri etrafa daha az yaydığı anlamına gelir, yani Yorkshire Terrier hipoalerjenik değildir ama alerjiye neden olma riski az olan ırklardan biridir.

Yorkshire Terrier Tüy Bakımı

Yorkshire Terrier bakımı denilince akla ilk gelmesi gereken tüy bakımıdır. İnce, ipeksi ve uzun tüylerini mutlaka düzenli taramak gerekir aksi takdirde tüyleri düğümlenebilir. Bu minik köpekler hareketlidir ama ev içinde yeterince aktif oldukları için fazla egzersiz yapmaya gereksinim duymazlar. Yorkshire Terrier soğuğa karşı çok duyarlıdır, soğukta bırakılmamaları gerekir.

Yorkshire Terrier Sağlık Bakımı

Zamanında, aşının dış ve anti iç parazit uygulaması rutin halinde olması gerekir

Bunun dışında bu ırka özel bazı hastalıklar var:

Patella( diz kapağı ) çıkığı, nefes borusu kıkırdağı daralması, çok genç yaşta diş etlerinin enfekte olmasına ve dişlerin düşmesine sebep olan diş taşı, çift dişler ( düşmemiş süt dişleri – veteriner hekim müdahalesi şart ).

Köpeğimizin birden keyifsizleşip mama yemeyi ve oyun oynamayı reddediyorsa mutlaka veteriner hekime başvurulmalıdır. Yorkshire teriyerin yüksekseklik korkuları yoktur, dolayısıyla kolaylıkla ve korkusuzca çok yüksekten atlamak için tereddüt etmezler. Açık pencere, boşlukları olan merdivenler gibi yerlerden dostumuzu uzak tutmalıyız. Oyun oynayacağımız zaman onun seviyesinde olunmalı, kucağımıza aldığımızda kucağımızdan ani atlayabileceğini düşünerek dikkatli olmalıyız.

 

İletişim

Yorkshire Terrier üretim çiftliği

Bursa

0532 343 8041

Bizi Takip Edin

yorkshire terrier facebook

Ana Sayfa