Yorkshire Terrier Özellikleri

Yorkshire Terrier

yorkshire terrier özellikleri

Yorkshire Terrier Özellikleri

Yorkshire Terrier Özellikleri, Yorkshire terrier çok uzun, ipeksi tüyleri sırt çizgisi boyunca ikiye ayrılır ve iki yanına dökülür. Vücutta ve kuyruğunda çelik mavisi diğer yerlerinde ten rengidir. Yavrular siyah ve ten rengi doğar. Yorkshire düz bir kafaya, orta uzunlukta burun yapısına, siyah bir buruna ve düzenli dişlere sahiptir. Gözler mutlu bir ifadeyle bakar. Kulaklar v şeklinde dik ya da yarı diktir. Kuyruğun yarısı kesiktir ve sırtta taşınır. Bacaklar yere dik basar, ayaklar siyah tırnaklarla yuvarlaktır. Baştaki tüyler köpeğin görüşünü kolaylaştırmak ve mama kabına girmesini engellemek için tepede toplanmasını gerektirecek kadar sık ve uzundur.

 


Yorkshire Terrier Karakteri 
Yorkshire Terrier, küçük boyutlarının farkında değil gibi yaşar. Her zaman maceraya ve belaya hazırdır. Bu küçük köpek oldukça cesur, enerjik, sadık ve zekidir. Sahibine karşı sevgi dolu ancak bazen yabancılara karşı mesafelidir. Küçük hayvanlar ve yabancı köpeklere karşı saldırgan olabilir. Onun boyutlarına saygı duyacak olgun çocuklarla arası daha iyidir. Yorkshire bazen inatçı olsa da eğitimi kolaydır. Irk insana fazla bağlıdır ve bol sevgi ve ilgi ister. Yorkshire mükemmel bir bekçi köpeğidir. Şaşırdığında, korkutulduğunda ya da kızdırıldığında ısırabilir. Yine de genelde şirin ve tatlı bir köpektir. Tuvalet eğitiminde zorluk çıkarabilir. Bu küçük köpekler aşırı korumacı bir havayla büyütülmemelidir. Aksi halde nevrotik olabilirler. Yorkshire havlamayı sever; fakat tersi de kolaylıkla öğretilebilir.

 

Yorkshire Terrier Özellikleri Yorkshire Terrier Özellikleri 

 

Yorkshire Terrier Yaşam Ortamı 
Yorkshire Terrier, apartman hayatı için iyi bir seçenektir. Evde oldukça aktiftir. Soğuğa karşı hassastır.

Yorkshire Terrier Egzersiz İhtiyacı 
Yorkshire Terrier, fazla egzersize gereksinim duymaz. Yine de düzenli egzersizin keyfini çıkarmaktan da geri durmayacaktır.
Düzenli bakım gereklidir. Kürkün günlük taranmaya ihtiyacı vardır. Baştaki tüyler tokayla toplanabilir. Dişleri düzenli olarak temizlenmelidir. Bu ırk neredeyse hiç tüy dökmez.

Yorkshire Terrier Irk Kökeni 
Yorkshire terrier ırkı sadece 100 yaşındadır; ancak madenlerdeki sıçanların yanı sıra çiftlik çevresindeki porsuk ve tilki avı için geliştirilen Yorkshire Terrier'in üreticisi Kuzey İngiltereli işçiler ırkın gelişiminde kullandıkları köpekler konusunda kayıt tutmamışlardır. Yine de Yorkshire'daki yün atölyelerinde çalışmaya gelen İskoçyalılar görünüşe bakılırsa Skye ve Clydesdale başta olmak üzere çeşitli terrierleri ile birlikte gelmişlerdir. Bu köpekler uzun tüylü Leeds Terrieri gibi bölgesel tiplerle çiftleştirilmiştir. Malta Terrieri, Siyah & Ten Rengi Manchester ve Dandie Dinmont Terrierleri de bu kanlara katkıda bulunmuş olabilir. Başta, bugünkünden çok daha büyük bir köpekti. Seçici üretimle bugünkü boyutlarına düşürülmüştür. İlk Yorkshire, bugünkü standardıyla, 1870'de köpek yarışmalarına çıkarılmıştır.

  • Yorkshire terrier, dümdüz sırt çizgileri boyunca iki yana doğru sarkan, uzun ipeksi tüylere sahiptir
  • Kompakt, dengeli ve orantılı bir görüntüsü vardır.
  • Duruşu dik, asil ve kendinden emindir.
  • Cüssesine göre aktif ve enerjiktir.

Davranış özellikleri

İnsanlarla iletişimi yüksek, cesur, aktif, canlı ve oturmuş bir karaktere sahiptir

Kafa yapısı

Küçük ve oldukça hafif bir kafatası yapısı bulunmaktadır , burunu siyah ve fazla uzun değildir, düzenli ve makas kapamalı bir diş yapısına sahiptir , dişlerin duruşu diktir, alt ve üst çene hemen hemen aynı uzunluktadır.

Orta büyüklükte göz yapısı, koyu ve parlak renk, bakışlar zeki ve canlıdır

Kulaklar V şeklinde ve diktir, kulak tüyleri kısa ve eskitilmiş altın renginde olmalıdır

Boyun orantılı uzunlukta olmalıdır

Sırt çizgileri dümdüz olmalıdır

Kaburgalar , oldukça yuvarlak olmalıdır.

Yorkshire Terrier Özellikleri

 

Bacaklar

Ön bacakları düz, uçları dipten biraz açık tonda kızıllı altın tüyle kaplı olmalıdır , bu tüy rengi dirseği aşmamalıdır

Arka bacakları; arkadan bakıldığında dümdüz gözükmelidir, uçlar diplere nazaran, biraz açık tonda kızıllı altın rengi tüylerle kaplı olmalıdır

Hareket özellikleri

Serbest adım atışlı olmalıdır. Ön ve arka bacak direk öne doğru hareket etmelidir

Genellikle Tea Cup Terrierler için kilosu maksimum 3,2 kg kadar çıkar olmalıdır

Beslenmesinde önemli konular

Cüssesi küçük olduğu için yeterli miktarda kaliteli kuru mama yemesi oldukça önemlidir. Yorkshire Terrier özel maması üreten bazı markalar bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse Royal Canin , Brit ve Advance marka Yorkshire Terrier maması ırka özel köpek kuru mamaları arasında popüler olanlardandır. Bununla birlikte yine bu sevimli ırk için üretilen yaş mama da tercih edilebilir.  Masadaki artıklarla beslemeye başladığımızda minik midelerinde mamaya yer kalmadığında bir süre sonra hazım ve sağlık sorunları başlamaktadır. Tüyleri uzun olduğu için de çok sevdikleri çiğneme kemikleri de devamlı ağzındaki tüylere yapışıp kopmalarına sebep oluyor. Soğan, çikolata, baharatlı yiyecek, sosis, jambondan kesinlikle kaçınmak gerekmektedir. Şayet köpeğimiz gün içinde yeterli miktarda mama yiyip, gereken hareket yapıyorsa emin olunuz ki upuzun ve sağlıklı bir yaşam sürecektir. Ara sıra verdiğiniz ev yemeği zararlı olmaz ama sofrada bunu yapmamaya özen gösterilmelidir. Yoksa burnunuzun dibinde bir dilenci oluşacaktır. Bir kere sofradan yemek verirseniz yanarsınız. Artık her yemek, havlama, yalvarma ve viyaklama eşliğinde geçecektir.

Yorkshire Terrier Özellikleri

 

İletişim

Yorkshire Terrier üretim çiftliği

Bursa

0532 343 8041

Bizi Takip Edin

yorkshire terrier facebook

Ana Sayfa